Zdeněk Fibich | PÍSNĚ na texty Johanna Wolfganga von Goethe


Zdeněk Fibich | Písně na slova Johanna Wolfganga von Goethe | notyNovinkou na trhu hudebnin je album písní Zdeňka Fibicha na texty Johanna Wolfganga von Goethe. 10 písní pro sólový hlas s klavírem vychází v kritickém vydání vůbec poprvé a potěší jistě sólisty, kteří se zabývají písňovou tvorbou.

Zdeněk Fibich (1850-1900) se velice hluboce zajímal o německou klasickou literaturu a není divu, že již během studií na konzervatoři v Lipsku zkomponoval písně na slova Johanna Wolfganga Goetha. Mezi lety 1865-1871 napsal na jeho verše celkem 16 písní pro sólový hlas s doprovodem klavíru. Během pozdější revize vlastní tvorby některé písně patrně sám zničil, dochovalo se jich pouze deset.

Předkládaná edice zahrnuje devět písní na Goetheho texty z románu Wilhelm Meisters Lehrjahren, jež vznikly těsně po Fibichově příchodu do Prahy v roce 1871. Tomuto cyklu předchází samostatná píseň An den Mond, napsaná o dva roky dříve. V jednom svazku tak vychází všechny Fibichovy dochované písně pro jeden hlas a klavír na Goethovy texty. Tato urtextová edice je založené primárně na autografu. Zpěvní text v německém originále doplněn překlady v češtině a angličtině.

Publikováno: